Pomoc prawna i techniczna
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Kasy online

CZYM MAJĄ BYĆ KASY ONLINE.
Kasy fiskalne ONLINE to w założeniu nowa kategoria urządzeń fiskalnych, które będą mogły komunikować się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Centralny Rejestr Kas (inaczej Repozytorium) będzie gromadzić szereg danych m. in: raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, zdarzenia a także informacje o dokonanych przeglądach okresowych.
Oprócz tego Repozytorium będzie odpowiedzialne za nadawanie numeru ewidencyjnego kasie podczas fiskalizacji. W założeniu ustawodawcy łączność pomiędzy kasą z Repozytorium, szacunkowo, odbywać się będzie co dwie godziny. Jest to domyślny czas, bowiem Repozytorium może zmieniać ten harmonogram połączeń, w dodatku bez wiedzy użytkownika.
Użytkownik kasy ONLINE będzie musiał zapewnić kasie dostęp do internetu, czyli odpowiednią infrastrukturę, dzięki której kasa będzie mogła łączyć się z Repozytorium.

Czym będą się różnić kasy ONLINE od stosowanych obecnie?

  • W kasach ONLINE elektroniczne kopie drukowanych dokumentów będą zapisywane w wewnętrznej chronionej pamięci urządzenia, a nie na zewnętrznych nośnikach danych (np. kartach SD), tak jak to było realizowane do tej pory. Nie będzie możliwości samodzielnej wymiany takiej pamięci.

  • Dopuszczono aktualizację oprogramowania w kasie. To duża i ważna zmiana. Operacja aktualizacji oprogramowania kasy będzie możliwa wyłącznie zdalnie, czyli kasa automatycznie pobierze z serwera producenta najnowszą wersję programu i ją zainstaluje (po akceptacji podatnika).

  • Wprowadzono wymóg stosowania, wspólnego dla wszystkich producentów kas fiskalnych, protokołu komunikacyjnego pomiędzy kasą a terminalem płatniczym. Oznacza to, że kasy fiskalne (ale nie drukarki fiskalne) będą mieć możliwość współpracy z dowolnym terminalem płatniczym (pod warunkiem, że operator dostarczający taki terminal zaimplementuje ten protokół). Takie rozwiązanie powinno zwiększyć konkurencyjność ofert terminali płatniczych
 
OD KIEDY KASY ONLINE
Nie wszystkie regulacje prawne dotyczące kas ONLINE zostały już zatwierdzone. Termin wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach to 1.05.2019 r. 
Zostało już opublikowane  rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.
Biorąc powyższe po uwagę można przewidywać, że pierwsze kasy ONLINE pojawią się na rynku w maju 2019 r., teoretycznie ich fiskalizacja i użytkowanie będzie możliwe po wejściu w życie ustawy o VAT, to jest po 1.05.2019 r.
 
 
NAJWAŻNIEJSZE! KTO I OD KIEDY?
Projekt ustawy zmieniającej ustawę o VAT zawiera proponowany przez Ministerstwo Finansów, harmonogram wprowadzania kas ONLINE. W pierwszej kolejności obowiązkiem rejestracji sprzedaży za pomocą tego rodzaju kas zostaną objęci przedsiębiorcy działający w następujących branżach*:

a) od 01.01.2020 r. - naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) jak również w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,

b) od 01.01.2020 r. -  dokonujących sprzedaży benzyny silnikowej oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

c) od 01.01.2021 r. - związane z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.

Sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

d) od 01.07.2021 r. - fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawników, oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

* Terminy są wskazane ustawie o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.
 
WAŻNE!
Podatnicy, których obejmie obowiązek rejestracji sprzedaży za pomocą kas ONLINE będą mogli skorzystać z odliczenia w wysokości maksymalnie 700 zł netto jednak nie więcej niż 90% wartości netto danego urządzenia. Podatnicy instalujący po raz pierwszy kasę rejestrującą również będą mogli skorzystać z takiego odliczenia pod warunkiem, że zainstalują kasę ONLINE.
UWAGA! Pozostali podatnicy z branż, które nie zostały wymienione w projekcie ustawy nie mają obowiązku wymiany kas na ONLINE. Mogą stosować dotychczasowe kasy z elektroniczną kopią paragonu.

Do kiedy będzie można stosować kasy które są aktualnie dostępne na rynku ?

Kasy z papierową kopią paragonu.
Z Ustawy wynika, że homologacje dla kas z papierową kopią będą ważne do 1.08.2019 r., co oznacza, że kasę takiego typu będzie można kupić i zafiskalizować najpóźniej w dniu 31 sierpnia 2018 r. Takie kasy będzie można stosować wyłącznie do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej. Wymiana pamięci fiskalnej możliwa będzie do dnia 01.05.2019 r. 
Kasy z elektroniczną kopią paragonu.
Ustawodawca przewiduje, że homologacje dla kas z elektroniczną kopią będą ważne nie dłużej niż do końca 2022 r. Po tym terminie nie będzie możliwości zakupu i fiskalizacji kasy elektroniczną kopią paragonu.Takie kasy będzie można stosować wyłącznie do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl