Pomoc prawna i techniczna
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Opłata recyklingowa

 
Od dnia 1 stycznia 2018 roku wchodzi w życie nowa opłata recyklingowa od lekkich torebek foliowych.
Opłata ma się odnosić do oferowanych w jednostkach handlu detalicznego/hurtowego toreb z uchwytami albo bez, których grubość wynosi do 50 mikrometrów. Co istotne, oplata recyklingowa nie obejmie bardzo lekkich toreb (o grubości nieprzekraczającej 15 mikrometrów), wymaganych ze względów higienicznych.
Każda torebka będzie odpłatna, a przedsiębiorca będzie zobowiązany odprowadzić na rachunek Ministarestw Środowiska 20 groszy od każdej wydanej sztuki. Stawkę opłaty określa rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 grudnia 2017 r. w sprawie stawki opłaty recyklingowej (Dz. U. z 2017 r., poz. 2389).
Opłaty będą wpłacane na konto Ministarestwa Środowiska w łacznej kwocie, za cały rok poprzedni , do dnia 15 marca roku następnego. Czyli pierwszej wpłaty przedsiębiorcy dokonają dopiero do 15 marca 2019 roku, za rok 2018.
Sprawa na tym się nie kończy. Ministerstwo Finansów poinformowało, że opłata recyklingowa, która jest elementem należności za dostawę lekkiej torby, powinna być wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem VAT, ze stawką 23%. To oznacza, że od powyższej opłaty sprzedawca będzie musiał odprowadzić VAT. Sprawa podatku VAT jest ważna, gdyż przy takiej interpretacji, za torbę, będzie trzeba naliczać ok. 25 gr.
Kolejna sprawa to wykazywanie otrzymanej kwoty na kasie fiskalnej. Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko, że obowiązek ewidencji otrzymanej wpłaty od osób fizycznych oczywiście istnieje, ale nie ma obowiązku wykazywania opłaty recyklingowej za wydaną torebkę w odrębnej pozycji na paragonie. Wystarczy rejestrować na kasie fiskalnej łączną należność za torebkę i opłatę recyklingową (to jest cena brutto torebki plus 0,25 zł opłaty recyklingowej).

Sławek Kozłowski

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl